V Gdyński Weekend Kuglarski

V Gdyński Weekend Kuglarski

Fot. Jakub Borkowski
Fot. Jakub Borkowski

 

Po raz piąty do Gdyni zawitali miłośnicy Nowego Cyrku. Wyjątkowość tego, jak i każdego innego kuglarskiego wydarzenia, opiera się na ogromnej multidyscyplinarności. Jest to też między innymi powód, dla którego pojawiłam się w grafiku z warsztatami tanecznymi/ruchowymi.  To nie było łatwe zadanie. Bynajmniej nie ze względów na poziom zaawansowania. Bardzo zależało mi, aby przekazać to co wartościowe i rozwijające psychofizycznie, a jednocześnie szybkie w przyswajaniu.

Tak też na piątkowych warsztatach pojawiły się ćwiczenia ogólnowzmacniające, technika obrotów i choreografia. Podczas niedzielnych zajęć (tutaj wszyscy przybyli uczestnicy zasługują na uznanie, z racji porannej godziny i trudów dnia poprzedniego, chapeau bas, daliście radę! 🙂 ), które nosiły nazwę Emocje-Ciało-Ruch zastosowałam kilka metod improwizacji. Głównym nurtem była dla mnie metoda gimnastyki twórczej Rudolfa Labana. Powstała ona w opozycji i w akcie protestu wobec ruchu odwzorowywanego, wykonywanego na komendę i polega na ruchu podejmowanym zgodnie z własną inwencją, fantazją i doświadczeniem. To było mega doświadczenie obserwując nie-tancerzy improwizujących z własnym ciałem, otwarcie, spontanicznie i kreatywnie.  Oprócz sprawności fizycznej przejawiały się również elementy aktorskie

Oprócz czasu spędzonego na sali treningowej był też czas na show. Każdy dzień kończył się spektakularnym finałem.

W piątek miała miejsce scena otwarta dla wszystkich tańczących z ogniem. REACT pojawił się tam wraz z pokazem FIRESHOW moim i Vashi Hoop.

Paweł Karolak REACT fireshow Gdyński Weekend Kuglarski
Fot. Paweł Karolak.

Przedstawiłyśmy nowy program artystyczny oparty w pewnej części na metodach improwizacji w parze. To było dla nas fantastyczne doświadczenie.

 

 

Fot. Michał Puszczewicz
Fot. Michał Puszczewicz

Zaś w sobotę na Gali w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia wystąpili zaproszeni artyści z całej Polski. Podczas godzinnego spektaklu można było zobaczyć m.in. żonglerkę, hula-hop, diabolo czy akrobatykę powietrzną w wykonaniu takich artystów jak:

Emilia Pieśkiewicz, Justyna Kozulska Biesiada,  Marta Mądry, Dariusz Nowacki,  Krzysztof Kostera. Krzysztof Riewold, Marcin Borkowski, Sebastian Frodyma, Milena Marczykowska

Zapraszamy do odwiedzenia stron artystów!


 

A teraz moje subiektywne odczucia co do całego środowiska kuglarskiego.

To banda okropnie szalonych, niesamowicie inspirujących odmieńców! Oczywiste, że każdy z nas jest inny, różny etc.  Ale Ci ludzie to naprawdę wyjątkowe indywidua, a każdy z nich ma totalnie atypową naturę. Nie zdołałabym scharakteryzować wszystkich osobistości, no chyba, że podjęłabym się napisania publikacji naukowej:)  A w gruncie rzeczy przydałoby się, bo świecą wzorem braterskiej miłości, dobra i gościnności, które niepokojąco uciekają z ludzkich słowników kultury.

Podczas mojego pierwszego spotkania z artystami Nowego Cyrku na Festiwalu Ognia i Kuglarstwa w Ostródzie zostałam przyjęta z otwartymi rękoma, a już po kilku dniach czułam się jak wśród swoich. I na samym odczuciu się nie skończyło – to są moi kuglarze! Otwarcie wyznający miłość jak i dezaprobatę. Równie otwarcie robiący sobie ze mnie kuglarskie żarty… Na przykład rzucając do mnie piłeczkę, która niknie zanim doleci. Pewnie jest to klasyczny trik, niemniej jednak wcale nie chcę się przed tym ustrzec, bo za każdym razem śmieję się beztrosko jak dziecko!  Dlatego nie sprzedam Wam żadnej magicznej tajemnicy,  bo sama ich znać nie chcę 🙂

 

Lena.

Zostaw komentarz

© REACT 2016